NA POMOLU RJEŠAVANJE VIŠEDECENIJSKOG PROBLEMA SUDSTVA U TUZLI
- 21 Mart 2013
U cilju detaljnog pregleda unutrašnjih prostorija i vanjskog dijela Doma armije u Tuzli, stručni tim arhitekata Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine je obišao danas prostor gdje će u narednom periodu biti smješten Općinski sud u Tuzli. Zadatak Tima je izrada dokumentacije potrebne za rekonstrukciju i adaptaciju ovog objekta, za potrebe Suda. Treba istaći da su sredstva za potrebe rekonstrukcije i adaptacije u iznosu od oko 2,5 miliona Eura osigurana iz predpristupnih fondova (IPA), a zahvaljujući upornom angažmanu Ministarstva pravosuđa i uprave u protekle dvije godine, radi se o prvoj realizaciji sredstava iz programa 2012/13. za oblast pravosuđa na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Smještanjem oko 190 radnika Općinskog suda u Tuzli u prostorije Doma armije, riješit će se višedecenijski problem sudstva u Tuzli, jer će istovremeno biti prostorno rasterećen Kantonalni sud u Tuzli i Kantonalno tužilaštvo koji će time dobiti optimalne uslove za svoj rad i efikasnije djelovanje. Također, ovim aktivnostima stvaraju se preduslovi za eventualnu prodaju zgrade, koja se gradila za potrebe Kantonalnog tužilaštva. Time bi se obezbijedila dodatna sredstva za nove projekte i unaprjeđenje rada u oblasti pravosuđa na području Tuzlanskog kantona.
Obzirom da se u prostorijama Doma trenutno izvodi nastava za studente Filozofskog i Farmaceutskog fakulteta i Akademije dramskih umjetnosti Univerziteta u Tuzli, Vlada Tuzlanskog kantona je u prethodnom periodu pokrenula niz aktivnosti na adekvatnom izmještanju izvođenja nastave iz ovog prostora. Podsjećamo, kao jednu od mjera, Vlada Tuzlanskog kantona je u Budžetu Tuzlanskog kantona za 2013. godinu planirala 1.200.000 KM za potrebe rekonstrukcije i modernizacije jednog od četiri objekta na prostoru bivše kasarne, za koji je već urađena projektna dokumentacija, a čime bi se u potpunosti riješilo pitanje smještaja i izvođenja nastave za ove studente. Osim ministra pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona Alena Taletovića, domaćini današnje posjete bili su ministar unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona Amir Husić i predsjednik Upravnog odbora Univerziteta Akademik Enver Zerem
Odjeljenje za informisanje